Super trener

_DSC0815

Zaczynam pisanie bloga nietypowo, bo w czwartek w nocy. Na początku trzeba wypełnić go treścią więc częstotliwość dodawania nowych wpisów będzie większa niż zadeklarowana(środa-niedziela).

Grałem, gram i będę grał w piłkę nożną. Robię to z kilku powodów. Pierwszym z nich jest miłość do piłki. Drugim- zachowanie sprawności i dbanie o aktywność fizyczną. Trzecim jest rywalizacja, dzięki której staję się lepszym. Czwartym-uważam, że im więcej potrafię zrobić z piłką, tym mam większy autorytet u dzieci, które trenuję.
Jako trener poszukuję wiedzy, słucham innych, czytam, analizuję. Niedawno zauważyłem bardzo interesującą rzecz. Im moja trenerska wiedza jest rozleglejsza, tym jestem lepszym zawodnikiem na boisku. Znacznie mniej biegam, więcej obserwuję i przewiduję, koncentruję się na niuansach, dzięki którym zachodnie nacje tak dobrze grają w piłkę- po prostu utrwalam teorię przez praktykę, eksperymentując na sobie. Bardzo mi się to podoba i na pewno pomoże mi w pracy z młodymi graczami.
Czy dlatego Pep Guardiola był tak dobrym trenerem chwilę po zakończeniu kariery piłkarskiej? Pewnie była to jedna z przyczyn tylko jak pewnie zauważyłeś, przeszedł on odwrotną drogę niż ja :).

Wyobraź sobie, że ten niesamowity człowiek zostaje trenerem drużyny FC Barcelona B rok po „zawieszeniu butów na kołku”, po kolejnym sezonie jest już coachem pierwszego zespołu, a następnie przez 4 kolejne lata wygrywa wszystko co jest do wygrania w piłce klubowej. Praktycznie bez żadnego doświadczenia trenerskiego Pep stał się jednym z najbardziej utytułowanych trenerów w historii. Odpowiedź dlaczego tak się stało, jest prosta. Wychowanie w filozofii klubu, wpojenie rywalizacji, uświadomienie dlaczego robi się określoną czynność na boisku i jakie daje ona korzyści, uczenie szacunku do partnerów z drużyny, sędziów i przeciwników przyniosło spodziewane rezultaty. Czytając o obecnych graczach Blaugrany, następny w kolejce do skopiowania wyczynu Guardioli jest Xavi.
Macie jakieś wnioski? Bo mój jest taki: im lepszych i bardziej świadomych będziemy mieć zawodników, tym większa szansa na super trenerów.

Do pracy trenerzy! Może Wasz syn zostanie wybitnych coachem 🙂

Get Free Email Updates!

Zapisz się teraz i otrzymuj wiadomość mailową, gdy dodam nowy artykuł!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *